2021 Shortlist

Congratulations to everyone who has made the shortlist for the Northern Housing Awards 2021
The winners will be announced at the Awards Event on Thursday 13th May 2021

Tickets are now available please click for more details.

Best Resident Involvement Initiative

Sponsored by:

SHORTLIST:

Community Gateway Association

Durham Aged Mineworkers’ Homes Association

Fortem & Johnnie Johnson Housing

Irwell Valley Homes

Places for People X Urban Splash

Progress Housing Group

Rotherham Metropolitan Borough Council

Salix Homes

Resident Support/Advice Programme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Berneslai Homes

Karbon Homes

Manningham Housing Association

Places for People

South Tyneside Homes

Southway Housing Trust

The Calico Group / Calico Homes

WDH

Resident Employment/Training Initiative of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Together Housing Group

Livin Housing

Your Homes Newcastle

Progress Housing Group

South Tyneside Homes

Rotherham Metropolitan Borough Council

Best initiative for tackling homelessness

Sponsored by:

SHORTLIST:

Access to Housing – City of Bradford Metropolitan District Council

Blackpool Coastal Housing

Brewster Bye Architects

ForHousing

Housing Solutions, Durham County Council – Project BETA

Housing Solutions, Durham County Council Rough Sleeping Project

Places for People

Best Carbon Reduction Scheme/Innovation

SHORTLIST:

Carbon Management Plan – Adra

Climate Innovation District – Citu

Corporate Carbon Neutral – Start Community Housing

Domestic Solid Wall Insulation Innovation – Durham County Council

Housing Leeds – Ground Source Heat Pumps: Decarbonisation Initiative – Leeds City Council

OURhome – Ideal Modular Homes

Solar PV & Battery Pilot Program – Together Energy, part of Together Housing Group

Waterside Gardens, Wigan Pier – Step Places

Whitegate Close, Whitegate Gardens and Victoria Court – Places for People

Best Approach to Modular Housing

Sponsored by:

SHORTLIST:

House by Urban Splash

Ideal Modular Homes

OSCO Homes/Torus Group

Best Product / Innovation of the Year

SHORTLIST:

AI Chatbot (Automated Customer Messaging System) – Futr

Customer Care Simplified Software – clixifix

Design for Dignity – Invisible Creations

Ei1000G SmartLink Gateway – Aico Ltd

OURhome – Ideal Modular Homes

ReferIT – Fortem

Switchee

TCW

The Square

Best Digital Transformation

Sponsored by:

SHORTLIST:

C365Cloud

Fernox

Fortem

Johnnie Johnson Housing

Livin Housing

North Star

Salix Homes

South Tyneside Homes

TCW

Thirteen Housing Group

Consultancy of the Year

SHORTLIST:

Berwick Partners

Cirrus Purchasing Ltd

Curtins

DTL Creative Ltd

Forbes Solicitors

Pennington Choices

Studio Henderson

TriPartum

UCML

Voicescape

Supplier of the Year

SHORTLIST:

Active Housing by Hallnet

Aico Ltd

Central Networks & Technologies

Futr

Incline-IT

Jewson Partnership Solutions

MIS Active Management Systems

Mobysoft Ltd

PROCare Shower & Bathroom Centre Ltd

Sovini Trade Supplies

Contractor of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Casey

Connolly Ltd

Electrical Compliance & Safety Ltd

J Tomlinson Ltd

Jackson Jackson and Sons Limited

Lantei Ltd

Liberty

Mulbury

Tolent

Total Environmental Compliance

Partnering Scheme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Casey

Places for People

Supported/Sheltered Housing Scheme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Barncroft Extra Care – Anwyl Partnerships

Hodgson House – Tolent

Hyndelle Lodge – Wigan Council

Lighthouse View – The Regenda Group

Marigold Lodge/Ullswater Road – Wigan Council

Primrose Gardens Retirement Village – Brewster Bye Architects

Regents Lodge – Brewster Bye Architects

Salford Foyer, Route29 – Places for People

St Cuthbert’s – Karbon Homes

Best Development for Social / Affordable Rent

SHORTLIST:

Cookridge House – Stonewater

Field Street – Stanley Investments Ltd & Jigsaw Homes Group

Florence Avenue – The Calico Group / Calico Homes

Hamminkeln Place – Livin

Joan Lestor House – Salix Homes

The Sidings – Railway Housing Association

Travellers Green Phase 2 – Livin

Best Development for Market Sale

SHORTLIST:

Eden Field – Tolent

Fairways View – Cube Homes

Greenbooth Village – Russell Homes

Monton Rise – Jigsaw Homes Group

New Little Mill – PRP

North Moor Villas – Oakwood Homes

Northumberland Square – Aurora Properties (Sales) Ltd

The Orchard – Broadacres Housing Association

The Sail – Falconer Chester Hall Limited

Waterside Gardens – Step Places

Best Development for Private Rent

Sponsored by:

SHORTLIST:

Elisabeth Gardens – ENGIE

Plaza 1821, Liverpool – The Regenda Group

The Address – Falconer Chester Hall Limited

Shared Ownership Scheme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Clifton Gardens – Onward Living

Cookridge House – Stonewater

Hopwood Green – Rochdale Boroughwide Housing

St Thomas Green – MSV Housing Group

Toxteth, Liverpool – Housing People, Building Communities (HPBC)

Regeneration Scheme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Ben Street Regeneration Scheme – Wates Living Space

Brownfield Regeneration Programme – Leeds City Council

Danum House – Empire Property Concepts

Empty Homes Scheme – The Calico Group / Calico Homes

Northumberland Square – Aurora Properties (Sales) Ltd

Regenda’s 10-Year Vision for Fleetwood – The Regenda Group

Affordable Housing Scheme of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

ALBM 1 – Tolent

Atkinson Road – Stanley Investments Ltd & Jigsaw Homes Group

Cookridge House – Stonewater

Matterdale Road – believe housing

South Gate – Casey

The Furlongs – Broadacres Housing Association

Development Programme of the Year

SHORTLIST:

Broadacres Housing Association

Halton Housing

Newcastle City Council

COVID Resilience Award

Sponsored by:

SHORTLIST:

believe housing

Blackpool Coastal Housing

Broadacres Housing Association

Halton Housing

Horton Housing Association

Magenta Living

Newcastle City Council

Rotherham Metropolitan Borough Council

Stockport Homes Group

Urban Splash

Local Authority of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

The judges decided not to reveal a shortlist for this category.

The winner will be announced at the event.

Landlord of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

believe housing

Manningham Housing Association

New Foundations Housing Association

South Tyneside Homes

St Leger Homes of Doncaster

Stockport Homes Group

Target Housing

Northern Housing Team of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

believe housing

Blackpool Housing Company

Broadacres Housing Association

Halton Housing

Karbon Homes

Rough Sleeping Team, Kirklees Council

Lancaster City Council

St Leger Homes of Doncaster

Target Housing

Regenda Homes

Tenant of the Year

Sponsored by:

SHORTLIST:

Ashleigh Fullwood and Andrew Perks – Newcastle City Council

Betty Clayton – St Leger Homes of Doncaster

Keith Crabtree – Together Housing Group

Linda McKevitt – Halton Housing

Martin Knox – Leeds & Yorkshire Housing Association

Stella Parkin – Rotherham Metropolitan Borough Council

Stephanie Tomlinson – ForHousing

Tickets are now available please click for more details.